Informace

Vytisknout článek

Změny licenčního modelu Veeam


S účinností od 1.10.2019 končí instanční licencování (VIL) a je nahrazeno tzv. univerzálními licencemi (VUL, Veeam Universal Licensing).  Nový licenční model VUL je postaven na principech instančního licencování, ale je mnohem jednodušší. Pro stávající zákazníky VIL licencí se nic nemění. Při výročí obnov jim budou nabídnuty již nové VUL licence.

S jakými změnami týkajícími se licencování se můžete setkat?
 
Změna terminologie

Se změnou modelu se mění terminologie. Metrika “per instance” je nahrazena metrikou “workload”. Jde o přejmenování, nikoliv novou věc. Stále se jedná o tzv. subscription licence pokrývající instance, nově tedy "workloads“. Subskripce, tedy předplatné licence, lze nakoupit pro období od  jednoho do max. 5 let. Čím delší pronájem kupujete, tím nižší je průměrná cena v přepočtu na jeden rok pronájmu.

Jedna edice

Pro každý produkt VAS, VBR, VBE bude existovat pouze jedna licence licencující produkt funkčně odpovídající původní nejvyšší edici Enterprise Plus. Licence se nakupují v balíčcích pro 10 workloadů. Výjimku boudou opět tvořit VUL licence VBE, které jsou v balíčcích pro 5 workloadů. Opět platí, min. množství pro objednání univerzální licence VBE je 10 workloadů. Tedy v případě VBE VUL licencí, je potřeba objednat dva tyto balíčky.
 
Snížení ceny

Univerzální licence budou v sobě obsahovat funckionalitu v úrovni edice Enterprise Plus (v novém modelu se již nepočítá s edicemi Standard a Enterprise). Pro zákazníka, který plánoval nakoupit produkt o nejvyšší funkcionalitě, se tak jedná o snížení ceny.
 
Konverzní tabulka

Tabulka pro univerzální licence VAS, VBR, ESS:


 
Nově edice Starter

Samostatná kategorie. Prodávají se v bundlu pro 5 zálohovacích úloh. Obsahují v sobě funkcionalitu na úrovni edice Standard. Lze je využít pro zálohování VM, serverů a pracovních stanic. Max. množství na management konzoli je 20 zálohovacích úloh. Zákazník může max. zakoupit 4x bundly. Výhodou tohoto produktu je nízká pořizovací cena.

Nová funkcionalita

S vydáním v10 bude možné již zálohovat i NAS.

Renewaly

Další zásadní změna je v obnovách VUL licencí. Jakmile zákazník bude chtít prodloužit VUL licence, musí použít renewal SKU. 

Mixování perpetual a VUL licencí

Za daný produkt lze mixovat v rámci jedné management konzole perpetual licence jakékoliv edice s VUL licencemi. Ale pozor, na zálohování virtuálního prostředí se aplikuje funkcionalita perpetual licence. Zákazník nesmí využívat VUL licence pro zálohování VM v případě, že již používá pro zálohování VMware či Hyper-V prostředí perpetual licence. Opět platí, že nelze mixovat v rámci jedné managmement konzole perpetual a VUL licence ESS. Je tu ale výjimka, perpetual llicence ESS lze mixovat pouze s VUL licencemi VAS. Edici starter není vůbec možné mixovat s licencemi perpetual.


Potřebujete více informací?

Kontaktujte náš tým pro řešení Veeam.


Jiří Bednář, 29. září 2019